שפר- מכון לטיפול קוגניטיבי התנהגותי בחיפה והצפון

חרדה

פחדים וחרדות אצל ילדים ומבוגרים והטיפול הקוגניטיבי התנהגותי קצר מועד

פחד הינה תגובה השרדותית, נורמאלית וחשובה. כאשר, למשל, אנו הולכים לבדנו ברחוב חשוך ונשמע רעש פתאומי, אנו חשים בבהלה- זוהי תגובת פחד טבעית, שאמורה לשמור עלינו, במידה ואכן קיים איום.
לעומת זאת, כאשר אנו חווים פחד ובהלה מאיום לא ברור לאורך זמן, מדובר בחרדה.
חרדה הנה מצב פסיכולוגי בו האדם חש אי שקט, עקב חשש מפני סכנה ממשית או דמיונית, המביאה לתסמינים פיזיים ורגשיים.

ששה סוגים של חרדה– חרדה כללית, הפרעת פאניקה, חרדה חברתית, פוביה, פוסט-טראומה (PTSD), טורדנות- כפייתית-OCD (ואצל ילדים נכלול את חרדת הפרידה)

תסמינים פיזיולוגים– דפיקות לב, כאבים בחזה, קשיי נשימה, רעד, זיעה, חנק, בחילה, טשטוש ראייה, כאבי בטן וראש, ולעיתים קשיים בשליטה על הסוגרים

תסמינים קוגניטיביים ורגשיים– מחשבות חוזרות ונשנות, לצד דאגה ממה שעלול לקרוא בעתיד, בסיטואציה דומה

תסמינים התנהגותיים– הימנעות מהסיטואציה, אשר ממנה חוששים, כי יחוו התקף חרדה (פאניקה) נוסף

ילדים
– מלבד הסימפטומים לעיל, קשיי שינה, רגרסיה בתפקוד ונסיגה התפתחותית (חזרה להרטבה, גמגום ועוד), חרדת פרידה, פחדים שונים (כולל פחדי מוות), כאבים סומאטיים- בטן וראש

טיפול קוגניטיבי- התנהגותי (CBT), הטיפול היחידי לחרדה ועומד על 80% הצלחה

יש לך שאלה?

מחכה לך מענה מאמיר מנהל המכון
לחץ כאן ונעזור לך לפתור את הבעיה, עכשיו
ניסיון מוכח של 20 שנה

ילדים וחרדה- קריאה נוספת:

פחדי ילדים, הנו תהליך טבעי ותקין, אלא אם הפחדים הופכים לתכופים וקיצוניים יותר ומקשים על תפקודו של הילד, אזי מדובר בחרדה ונדרשת התערבות מקצועית (פחד מהחושך, מלהישאר לבד, מללכת לחבר, התעסקות טורדנית במוות ועוד).
הסימפטומים הפיזיים והרגשיים, שתוארו לעיל מאפיינים גם ילדים, אך יש לשים לב לקשיים בשינה (קושי להירדם ו/או להירדם לבד, התעוררות באמצע הלילה, חזרה להרטבה. שימו לב כי יתכן ויהיו סיבות "אמיתיות", כגון, פיפי, מים, חלום רע), היצמדות להורים וחשש מלהישאר לבד בבית, לצד תחושה של חוסר אונים והתקפי זעם וקשיים בריכוז. כמו כן, התגובות הפיזיות העיקריות יהיו כאבי בטן וראש.

אבחון שגוי– הסימפטומים הפיזיולוגים אצל ילדים הסובלים מחרדה, דומים לסימפטומים של הפרעת קשב ADHD, עת מתקשים להתרכז, לצד אי-שקט מוטורי. ריטאלין, התרופה הניתנת לרוב להפרעות קשב, נוגדת חרדה, קרי מעצימה הסימפטומים ועלולה לפגוע במצבו הרגשי וההתפתחותי של הילד.

חרדה ודיכאון- מחקרים מראים כי הסיבה המרכזית להתפתחות דיכאון אצל ילדים, בשלב טרום-התבגרות, הנה חרדה. ילדים עם פחדים שונים, או פרפקציוניסטים (צורך עז להצליח וחשש להיכשל בלימודים ובמשימות שונות), כאשר המצוקה אינה נפתרת, מפתחים בהמשך תחושת ייאוש גוברת, העלולה להתפתח לדיכאון.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי קצר מועד בחרדה

הטיפול הקוגניטיבי- התנהגותי מטפל בעיוותי החשיבה אשר יוצרים את החרדה ("אם אצא החוצה, לא אוכל לנשום ואתעלף"), לצד עבודה התנהגותית הכוללת חשיפה הדרגתית לסיטואציות מהם חרדים (לצאת החוצה ל 5 דקות, 10 דקות, חצי שעה וכו'. לצאת החוצה ליד הבית, למכולת, לעבודה וכדו'), בשילוב טכניקות עמוקות של הרפיה ודמיון, על מנת לצמצם את התגובות הגופניות, הנלוות להתקפי החרדה.  הטיפול מלווה במידע רב, וכן משימות רבות מבוצעות יחד עם המטפל, או עם אדם אשר הוכשר לעבודת החשיפה ועובד בתאמה לשלב הטיפולי.

דוגמא לטיפול קצר מועד בחרדה.

טיפול בילדים יותאם לגילם והעבודה תעשה בשיתוף הדוק עם ההורים ותשלב משחק, אומנות ודרמה, מאחר וזוהי הדרך שבה הם מבטאים את עולמם הפנימי וקשייהם. כמומחה לטיפול בילדים בניתי יחד עם קולגות פרוטוקול התנהגותי לטיפול קצר בילדים, כולל ילדים קטנים (שנתיים עד שש).

יש ליזכור כי הטיפול היעיל ביותר בחרדות, דיכאון, טראומה, OCD , שכול ואבל, הנו הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי. טיפול בילדים ובני נוער, חשוב כי יעשה על ידי אנשי מקצוע אשר הוכשרו ולהם ניסיון רב בעבודה עם ילדים ובני נוער. ילדים מתחת לגיל 9, נדרשת מומחיות נוספת, בייחוד בילדים בין הגילאים 2-6.

יש לך שאלה?

מחכה לך מענה מאמיר מנהל המכון
לחץ כאן ונעזור לך לפתור את הבעיה, עכשיו

מאמרים נוספים-
*בעיות התנהגות אצל ילדים

*חרדה חברתית והטיפול הקצר מועד*

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בפוסט- טראומה

*אימון משפחתי וסמכות הורית

*מחלות לחץ– סכרת, אולקוס, בעיות לב, כולסטרול, ק(ה)רון, מעי רגיז, דלקת פרקים, אסטמה, חרדה והפרעות קשב


מכון שפר- המומחים שלך בטיפול CBT
בהנהלתו  של אמיר שפר

 

המאמר בגדר המלצה ואינו תחליף לאבחון ו/או טיפול רפואי, רגשי, או אחר

***לשים סוף לסבל, לפחדים, הריק והדיכאון | יום מיוחד ללימוד ותרגול עבורכם | לחצו כאן לכל הפרטים***

תפריט נגישות